До кабінету

Популярні послуги:

Наші відділення:

Адреса філійКонтактиГрафік роботиПримітки Приховані
вул. Антоновича, 16В, м. Київ, “Площа Льва Толстого”044 344 25 30Пн-Сб: 08:00 - 18:00
Нд: вихідний
Забор кровіОплата картоюОнлайн оплата
Тестування COVIDАпаратна діагностикаПрийом дітей
Сторінка відділення
Подивитись на мапі
COVID, ковід, безнал, аналіз, всі
вул. Мишуги 7А, м. Київ,
метро "Позняки"
044 344 25 30Пн-Сб: 08:00 - 18:00
Нд: вихідний
Забор кровіОплата картоюОнлайн оплатаТестування COVID
Прийом лікаряАпаратна діагностикаПрийом дітей
Сторінка відділення
Подивитись на мапіОзнайомитись з лікарями
COVID, ковід, безнал, аналіз, всі
вул. Чорновола 27А, м. Київ, метро “Лук’янівська”044 344 25 30Пн-Сб: 08:00 - 18:00
Нд: вихідний
Забор кровіОплата картоюОнлайн оплатаТестування COVID
Прийом лікаряАпаратна діагностикаПрийом дітей
Сторінка відділення
Подивитись на мапіОзнайомитись з лікарями
COVID, ковід, безнал, аналіз, всі

Є симптоми?

Не чекайте, викликайте лікаря додому

Замовити виклик

Що варто знати про COVID-19

COVID-19 – головна тема останнього часу. Чим довше ця респіраторна інфекція мандрує світом, тим більше до неї питань. Хоча масова вакцинація від Covid-19 набирає обертів, але з’являються все нові штами. Що варто знати про цю підступну хворобу? Ми зібрали для вас рекомендації та відповіді на важливі та актуальні питання про COVID-19.

COVID-19 відноситься до РВІ – респіраторних вірусних інфекцій, що характеризуються кашлем, нежиттю, підвищенням температури, головним болем, першінням та болем у горлі, та іншими симптомами, схожими на стан при РВІ. Найбільш виражену клінічну картину викликають віруси грипу, парагрипу, аденовіруси. Коронавірус може протікати в більш важкій формі, ніж більшість РВІ, призводячи до ускладнень і навіть смерті. Саме тому дуже важливо вчасно звернутись до лікаря, адже відстрочене лікування може призвести до незворотних процесів в організмі та критичних ускладнень.

Щодо симптомів. Вони можуть бути різні, більш того, захворювання взагалі може протікати безсимптомно. Тому приводимо перелік найбільш характерних. 

Симптоми COVID-19 легкої форми перебігу

Більш поширені симптоми:

 • Будь-яке (навіть субфебрильне – 37-37,5 °С) підвищення температури тіла. Також часто спостерігаються стрибки температури: вона може бути 37,8°С, а за 20 хвилин – 35,6 °С.
 • Кашель сухий або з невеликою кількістю мокротиння.
 • Раптова втрата нюху та/або смаку.
 • Підвищена втома, слабкість.

Менш поширені симптоми: 

 • Закладеність носу або помірна ринорея.
 • Кон’юнктивіт або почервоніння очей, біль в очах.
 • Біль у горлі.
 • Головний біль, запаморочення. Одразу після закінчення інкубаційного періоду можуть спостерігатися мігрені.
 • Болі у суглобах та м’язах.
 • Висипи на шкірі.
 • Діарея, нудота, блювання.
 • Лихоманка.

*Це не все одночасно, а можуть з’являтися послідовно.

Симптоми COVID-19 тяжкої та середньої форми перебігу захворювання

Більш поширені симптоми:

 • Задишка, прискорене дихання.
 • Посилення кашлю, поява мокротиння.
 • Втрата апетиту.
 • Сплутаність свідомості.
 • Відчуття закладеності у грудях.
 • Температура вище 38°С більше 5 днів.
 • Сатурація (SpO2) ≤ 92%.
 • Кровохаркання.

Менш поширені симптоми:

 • Тахікардія.
 • Дефіцит вітаміна D.
 • Роздратованість.
 • Судоми.
 • Тривожність.
 • Пригнічений стан.
 • Порушення сну.

Важливо! Симптоми можуть не виявлятися під час інкубаційного періоду COVID-19 або виявлятись у будь-якій комбінації (наприклад, без температури). Точний діагноз може встановити лише лікар. Тож, не займайтесь самолікуванням, негайно звертайтесь до сімейного лікаря.

У пацієнтів старших 65 років може спостерігатися атипова картина захворювання – делірій (помутніння свідомості), порушення мови, рухові розлади, а також тяжкі неврологічні ускладнення (інсульт, запальне ураження мозку та інші).

Основним способом зменшити ризик смерті та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби є вакцинація. Вакциновані люди також хворіють, втім набагато легше та мають значно менші шанси померти внаслідок COVID-19 за невакцинованих. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, вакциновані люди в 8 разів рідше заражаються й у 25 разів рідше зазнають госпіталізації або смерті.

Як відрізнити коронавірус від ГРВІ

Більш тривалий період інкубації. Для ГРВІ вистачає 2-3 днів, щоб перейти в гостру фазу, а коронавірусу потрібно від 1 до 2 тижнів.

На відміну від інших гострих респіраторних захворювань, при коронавірусі спостерігається невисока 37-37,5°С температура тіла, яка може триматися відносно довго (до 7 днів).

Кашель часто буває тривалим, сухим і може супроводжуватися болем у грудях.

Коронавірусна інфекція може викликати розлад травлення (діарею, нудоту, блювання), при ГРВІ у дорослих такі прояви зустрічаються дуже рідко.

ГРВІ зазвичай лікується за 7-10 днів, а COVID-19 на 7-8-й день у певного відсотка людей може переходити на наступну стадію (з’являється задишка та дихальна недостатність). Точно визначити захворювання (коронавірус, ГРВІ, грип) допоможе тільки лабораторний тест.

Як відрізнити коронавірус від грипу

COVID-19 і грип мають багато спільного:

 • Передаються повітряно-крапельним і контактним шляхом.
 • Можуть супроводжуватись ломотою в суглобах, головним болем, слабкістю та загальним відчуттям втрати сил.
 • Можуть виникати кишкові розлади.

Основні відмінності:

Грип починається з різкого стрибка температури одразу до фебрильних значень (39-40⁰С). Симптоми загальної інтоксикації: головний біль, слабкість, біль у м’язах та суглобах, сльозотеча, біль у очах.

Коронавірус розвивається поступово – від загальної нежиті в перші дні до виражених симптомів, що включають можливе підвищення температури та значне погіршення стану через тиждень.

Не займайтесь самолікуванням, адже обидві хвороби можуть призвести до небезпечних ускладнень – в тому числі, пневмонії.

Від 1 до 3 років
Зазвичай проявляється як легке нездужання. Характерні симптоми COVID-19 не спостерігаються. Іноді може бути втрата апетиту, яка минає за 2-3 дні і ніяк не впливає на самопочуття дитини.

Від 3 до 7 років
Діти в цьому віці хворіють близько 7 днів та одужують без ускладнень. Може з’явитись появиться легка осиплість голосу та закладеність носу.

З 7 до 17 років
У молодших школярів та підлітків може спостерігатись підвищення температури та легка нежить. Можливий сухий кашель та головний біль.

Імунна система дітей та підлітків, зазвичай, добре підготовлена до боротьби із вірусними інфекціями. Вони можуть захворіти, але перебіг хвороби у них легкий чи взагалі безсимптомний.

Зверніть увагу! Коли дитина хворіє, важливо ретельно слідкувати за станом, температурою, сатурацією та частотою її дихання. Можна попросити дитину шкільного віку затримати дихання. Якщо вона може протриматись 20 секунд, усе в порядку, якщо менше 10 – негайно звертайтесь до лікаря. Важливо вчасно повідомити лікаря про перебіг хвороби, отримати рекомендації і не займатись самолікуванням.

1-3-й день. Захворювання починається з легкої нежиті, незначного підвищення температури, закладеності носа, пацієнт може відчувати біль у м’язах.

3-5-й день. Підвищується температура, можливий легкий сухий кашель. Може зникнути нюх, а смакові відчуття сильно змінитися. Виникають кишкові розлади, в тому числі діарея. Цей період – кульмінація легкої форми перебігу COVID-19.

5-10-й день. Важливий період для визначення тяжкості захворювання на коронавірусну інфекцію. У 80% хворих COVID-19 спостерігається покращення, що за кілька днів можуть призвести до повного одужання. За другим сценарієм можливе погіршення стану, що супроводжується збільшенням кількості та тяжкості симптомів. Виникають сильний кашель, лихоманка, біль у тілі, задишка.

10-12-й день. Сильна задишка, біль у грудях, слабкість, блідість шкіри, що може свідчити про розвиток пневмонії. Пошкодження легень призводить до кисневої нестачі. Пацієнт потребує госпіталізації. Цей стан відносять до середньо-тяжкого.

12-14-й день. При COVID-19 75% пацієнтів із вірусною пневмонією одужують в середньому за 2 тижні від початку захворювання. Однак важка форма захворювання може потребувати застосування кисневих концентраторів чи навіть ШВЛ.

14-30-й день. Тяжка форма коронавірусної пневмонії потребує в середньому 2 тижні терапії з початку важких ускладнень. Варто пам’ятати, що навіть після одужання у людини може спостерігатись задишка та сильна слабкість протягом довгого часу (від декількох місяців до року).

Взагалі, ускладнення, які виникають після коронавірусу, дуже індивідуальні: хтось скаржиться на проблеми із пам’яттю, хтось на погіршення слуху чи зору, інші на швидку втому чи безсоння. Хвороба може провокувати рецидиви застарілих захворювань, загострення хронічних. Часто у пацієнтів спостерігаються серйозні порушення неврологічного характеру, що можуть призводити навіть до інсультних та передінсультних станів.

 • Ураження верхніх відділів дихальних шляхів.
 • Пневмонія без дихальної недостатності.
 • Гострий респіраторний дистрес-синдром (пневмонія з гострою дихальною недостатністю).
 • Сепсис, септичний (інфекційно-токсичний) шок.
 • Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання, тромбози та тромбоемболії.
 • Насичення крові киснем менш 88%. У пацієнтів з критичним перебігом COVID-19 може розвинутись судинно-ендотеліальна дисфункція, виникнути порушення згортання крові, тромбози і тромботична мікроангіопатія. Цитокіновий шторм при COVID-19 – реакція організму на запальний процес, що призводить до атаки імунними клітинами не тільки вірусу, а й тканин власного організму. Наслідком такої атаки може стати летальний випадок.

 • Будь-яка самодіагностика чи самолікування при коронавірусній хворобі, або відхилення від призначеної лікарем схеми лікування може призвести до погіршення стану. Тільки лікар може точно сказати, які саме медичні препарати та лікувальні заходи необхідно вживати при лікуванні коронавірусу.
 • Прийом препарату, що має індивідуальні протипоказання, непереносимість або слабку дію, може призвести до серйозних наслідків.
 • Категорично заборонено приймати антибіотики, які вам порадили знайомі чи про які ви прочитали в Інтернеті. Призначати антибіотики може тільки лікар, керуючись клінічною картиною перебігу хвороби та протоколами лікування коронавірусу, результатом об’єктивного огляду та аналізу анамнезу хвороби.
 • Намагайтесь перебувати в спокої та не панікувати. Стрес, тривога та безсоння заважають одужанню.

У ситуації, коли COVID-19 діагностували у людини, з якою ви разом живете, за можливості, варто дотримуватись ряду рекомендацій.

 • Допоможіть інфікованому дотримуватись вказівок сімейного лікаря щодо догляду та ліків.
 • Переконайтесь, що хворий вживає достатньо рідини та відпочиває.
 • Розгляньте варіант безконтактної доставки товарів та продуктів.
 • За можливості, обмежте контакт між хворим та його домашніми улюбленцями.
 • Слідкуйте за симптомами. Якщо стан хворого погіршується, негайно звертайтесь до сімейного лікаря. У разі загрози для життя викликайте невідкладну медичну допомогу.

Піклуючись про хворого, варто пам’ятати про особистий захист від COVID-19. Спільний побут із хворим на коронавірус вважається тісним контактом. Тому особи, які проживають разом із інфікованим, мають також дотримуватись режиму самоізоляції. Про контакт із хворим варто повідомити сімейного лікаря. Також у нього  потрібно взяти направлення на тестування на COVID-19.

Що можна зробити для мінімізації ризику захворювання на COVID-19

 • Ізолювати хворого в окрему кімнату.
 • Організувати прийом їжі інфікованому в його кімнаті.
 • Намагатись дотримуватись дистанції – як мінімум 2 метрів від хворого.
 • Якщо житлові умови не сприяють ізоляції хворого, варто якомога частіше провітрювати приміщення.
 • Якщо ви миєте посуд за хворим, робіть це в рукавичках, з миючими засобами та у гарячій воді. Після вимийте руки з милом, а рукавички викиньте у зачинений контейнер.
 • Уникайте обміну особистими речами. Не діліться посудом, рушниками, постільною білизною, гаджетами тощо.
 • Часто мийте руки, не торкайтесь очей, носа та рота, дезінфікуйте поверхні та використовуйте засоби індивідуального захисту.
 • Уникайте гостей, особливо із груп ризику.
 • Слідкуйте за власним здоров’ям. У випадку появи симптомів наберіть свого сімейного лікаря.

Зазначених рекомендацій варто дотримуватись також у випадку, якщо ви проживаєте із людиною, яка отримала позитивний тест, але переносить хворобу безсимптомно. Пам’ятайте, заходи індивідуального захисту допоможуть запобігти інфікування.

МОЗ України повідомило про скорочення термінів самоізоляції для пацієнтів із COVID-19.  Тепер самоізоляцію можна завершувати через п’ять днів з дати появи симптомів або отримання позитивного результату ПЛР-тестування (за умови відсутності симптомів). У такому разі робити тест для припинення самоізоляції не обов’язково.

Якщо минуло не менше ніж п’ять днів, а ви отримали негативний результат ПЛР-тестування, це також є підставою для завершення самоізоляції. Нагадаємо, що раніше з часу появи симптомів або отримання позитивного результату тестування на коронавірус мало пройти 10 днів та ще три дні, протягом яких не мало бути симптомів недуги.

Також певних змін зазнали вимоги щодо повторного тестування. Тепер підтвердженим вважається випадок інфікування коронавірусом без наявності симптомів, але який був підтверджений експрес-тестом на антиген (за умови контактування з людиною із Covid-19). Раніше підтвердження експрес-тестами було достатньо лише для осіб, у яких були наявні симптоми ковіду. Для безсимптомних хворих необхідно було підтвердження ПЛР-методом.

Хоча коронавірус у дітей та підлітків зазвичай протікає у більш легкій формі, ніж у дорослих, COVID-19 може спровокувати багато вторинних станів, більш відомих як "постковідний синдром".

"Постковідний синдром" – це загальний термін, який охоплює фізичні та психічні наслідки, що з'явилися через два або більше тижнів після захворювання у деяких пацієнтів. Дослідження показало, що 43% дітей пережили хоча б один із симптомів більш ніж через 60 днів після зараження коронавірусом. За оцінкою Управління національної статистики Великобританії, 13% дітей віком 2-11 років та 15% підлітків віком 12-16 років все ще мали симптоми через 5 тижнів після зараження коронавірусною інфекцією.

Все діти, у яких було діагностованоCOVID-19, мають пройти контрольний огляд сімейного лікаря. Через широкий спектр вторинних станів після COVID-19 вони потребують контролю остаточних та розвитку нових симптомів і допомоги в поверненні до активного життя (спорт, школа тощо).

Тяжкий перебіг коронавірусної інфекції COVID-19 не означає ймовірність появи постковідних ускладнень. Тим не менш, пацієнт, у якого коронавірус протікає в легкій формі, менше схильний до ризику отримати подальшу запальну реакцію – мультисистемний запальний синдром (MIS-C). Цей синдром є ускладненням, яке може виникнути за 2-3 тижні після зараження SARS-CoV-2. Тривала температура без явного клінічного джерела, що супроводжується новими симптомами, або якщо це збігається з контактом з людиною з COVID-19, може бути пов’язана саме з мультисистемним запальним синдромом MIS-C. Деякі ознаки та симптоми гострого захворювання швидко прогресують, і у дітей чи підлітків може розвинутися порушення гемодинаміки. За такими пацієнтами слід пильно спостерігати.

На що варто звернути увагу після того, як дитина перехворіла на COVID-19

Cімейні лікарі та педіатри мають контролювати потреби дитини чи підлітка, пов’язані з поверненням до звичайного режиму. Пацієнтам із симптомами затяжного коронавірусу може знадобитись підтримка у відновленні працездатності. Важливо, щоб в школах уникали покарання учнів, якщо у них виявляються постійні або залишкові симптоми коронавірусу, що впливають на навчання та виконання роботи.

Які симптоми спостерігаються при затяжному COVID-19 у дітей та підлітків?

Дихальна система: легені – це орган, який найчастіше страждає у пацієнтів, які перенесли інфекцію SARS-CoV-2, тому стійкі респіраторні симптоми після COVID-19 – не рідкість. Симптоми, які можуть виникнути при "тривалому ковіді" – біль у грудях, кашель та задишка після фізичних навантажень. Час відновлення залежить від загального стану здоров'я і тяжкості захворювання. Деякі з постковідних симптомів можуть тривати три місяці і навіть більше.

Серцево-судинна система: одним з найважливіших аспектів коронавірусу SARS-CoV-2 є потенційний ризик ураження серця. Випадки ураження серця (міокардит або перикардит) також описують як побічні ефекти мРНК вакцин проти COVID-19, які рекомендовані дітям віком до 18 років. Такі ускладнення після вакцин зустрічаються в 10 разів рідше, ніж якби ці діти перехворіли на коронавірус. Крім того, ці ускладнення після щеплення є оборотними.

З'являється дедалі більше свідчень, що міокардит може розвинутись після зараження COVID-19. Загальні симптоми міокардиту можуть включати біль у грудях та задишку, а також аритмію та стомлюваність. У більш тяжких випадках міокардит може призвести до серцевої недостатності, серцевого нападу, або раптової зупинки серця.

Вплив на нервову систему: важка форма COVID-19 може спричинити нейрозапальні розлади (інсульт, енцефаліт). Ці тяжкі захворювання призводять до рухових, когнітивних та/або мовних порушень. Проте при постковидном синдромі можливі інші наслідки, пов'язані з розвитком нервової системи, особливо у дітей молодшого віку. При затяжних симптомах необхідно пройти обстеження у невролога, педіатра, психоневролога, логопеда та терапевта.

Когнітивна дисфункція або втома: "мозковий туман" (загальний термін, що позначає нечіткість мислення, неуважність, труднощі з концентрацією уваги або ускладнення пам'яті) – часта неврологічна скарга у дорослих після зараження ковидом. Діти та підлітки також можуть скаржитися на зниження концентрації уваги та швидкості читання або обробки інформації, необхідність повторення навчання і т.д. Важливо лікувати будь-які стани, яка може вплинути на когнітивне функціонування, включаючи отримання достатньої кількості сну в нічний час, підтримання постійного графіка сну та усунення факторів стресу.

Аносмія та/або агевзія: COVID-19 може викликати зміну запаху та смаку, особливо у підлітків. Приблизно у кожної четвертої людини у віці від 10 до 18 років розвивається втрата нюху. Крім здатності виявляти небезпечні запахи, зниження або втрата нюху (аносмія) або смаку (агевзія) може впливати на харчову поведінку та якість життя дітей та підлітків. У той час, як у дорослих спостерігається стійка аносмія та агевзія протягом декількох місяців, у дітей ці симптоми зазвичай проходять протягом декількох тижнів.

Головний біль: це частий симптом під час та після зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Анамнез, оцінка та лікування такі ж, як і у будь-якої дитини з головним болем. Причини головного болю при постковідном синдромі можуть бути пов'язані з ситуативними факторами, такими як зміна режиму дня, надмірне вживання ліків, соціальна ізоляція, недостатня гідратація та/або харчування, відсутність аеробних вправ, стрес.

Фізична втома: після коронавірусу діти можуть скаржитися на втому та низьку витривалість навіть за відсутності серцевих та респіраторних захворювань. Якщо серцева і респіраторна функції клінічно нормальні, поствірусна втома з часом проходить. Найбільш ефективним у цьому випадку буде підтримка стабільного розпорядку дня та поступове збільшення фізичної активності.

Психічне здоров'я: після захворювання на коронавірус наслідки для психічного здоров'я виникають досить часто і мають багатофакторний характер. Консультації зі спеціалістом мають вирішальне значення для підтримки емоційного та поведінкового здоров'я постраждалих під час пандемії COVID-19.

Головною причиною розповсюдження COVID-19 є взаємодія людей, особливо під час відвідування інших країн

Якщо Ви їдете за кордон, варто знати:

 • Єгипет

  Визнаються вакцини, схвалені ВООЗ і лікарським агентством Єгипта. Електронні версії сертифікатів, у тому числі “Дія”, не визнаються. Особи від 6 років без сертифікатів про вакцинацію зобов’язані мати сертифікат з негативним результатом ПЛР-тесту.

 • Італія

  З 16 грудня 2021 року до 31 січня 2022 року в’їзд громадянам України заборонено. Виняток становлять власники посвідки на проживання в Італії, або ті, хто в’їжджає з підтверджених мотивів роботи, навчання, або лікування.

 • Туреччина

  Мати сертифікат про вакцинацію (не менше 14 днів до приїзду), або довідку, що особа перехворіла на COVID-19 протягом 6 міс., або негативний ПЛР-тест (за 72 год.), або експрес-тест на антиген SARS-CoV-2 (за 48 год.). Крім дітей до 12 років.

 • ОАЕ

  Наявність полісу міжнародного медичного страхування на покриття витрат, пов’язаних з лікуванням COVID-19 та перебуванням в умовах ізоляції в ОАЕ. Роздрукований сертифікат англійською (Сertificate polymerase chain reaction - swab test) з негативним результатом тесту на COVID-19 (за 72 год.).

 • Греція

  Усім (включаючи дітей з 5 років) необхідно мати: ПЛР-тест на SARS–CoV-2 (не більш 72 год.) або тест на антиген (не більш 24 год.), а також заповнену форму на офіційному порталі. Спростити процедуру може сертифікат про щеплення (не менше 14 днів з часу повної вакцинації) проти COVID-19.

 • США

  Пасажири повинні пройти повну вакцинацію та надати підтвердження статусу вакцинації. Усі авіапасажири від 2 років повинні до посадки на рейс показати негативний результат тесту на COVID-19, зроблений не більше ніж за 1 день до поїздки або документи про те, що вони одужали від COVID-19 за останні 90 днів.

Також важливо знати правила перетину кордону тієї країни, до якій Ви подорожуєте

Оберіть країну нижче та дізнайтесь більше інформації

Самоізоляція у “Вдома”

Шановні друзі, зверніть увагу! 

Всі невакциновані громадяни, які повертаються в Україну з-за кордону, мають встановити додаток “Вдома”. Упродовж 72 годин в додаток має підтягнутися результат тесту на COVID-19, зроблений у верифікованих МОЗ лабораторіях. Якщо будь-який із тестів покаже негативний результат, застосунок “Вдома” можна видаляти.
Якщо протягом 72 годин тест не зроблено, додаток деактивується, а інформація автоматизовано передається до правоохоронних органів.

Враховуючи надзвичайну завантаженість пунктів тестування на COVID-19 на території аеропорту “Бориспіль”, дикі черги та незручності, рекомендуємо одразу по прильоту пройти тестування в HealthyLab на 2 поверсі в терміналі D. Це пришвидшить завершення вашої самоізоляції, адже в разі негативного результату ви отримаєте COVID-сертифікат в додатку “Дія”.

Не працює “Дія”? Тисни

Що потрібно знати,
про вакцинування

Вакцинація – це ефективний спосіб захисту від інфекційних захворювань та сформувати не лише власний, а і колективний імунітет до небезпечної хвороби. Для цього треба, аби принаймні 70% дорослого населення вакцинувались. Організм реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет до хвороби.

Сьогодні як в Україні, так і у всьому світі багато суперечок  навколо вакцинації та самих вакцин проти COVID-19. Радимо вам довіряти перевіреним джерелам інформації і пам’ятати, що вакцинація – це важливий крок до збереження вашого здоров’я! Пригадайте, що саме завдяки вакцинації людство подолало бубонну чуму, віспу, тощо.

Відповідаємо на деякі найпоширеніші запитання щодо вакцинації від COVID-19.

У всьому світі ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їх запровадження. Незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів лише за відповідності суворим стандартам безпеки та ефективності. Основним протипоказанням до вакцинації є алергічна реакція до одного з компонентів вакцини.

За останньою офіційною інформацією ВООЗ, імунітет після щеплення від COVID-19 зберігається півроку. Варто враховувати, що вакцини створені нещодавно і їх іще продовжують досліджувати, зокрема вивчають імунітет, який вони формують. Але питання щорічної вакцинації залишається відкритим.

Влітку група експертів ВООЗ дійшла висновку, що вакцина Comirnaty від Pfizer/BioNTec підходить для використання для дітей віком від 12 років. Водночас, як заявили у ВООЗ, вакцинація дітей є менш термінова, ніж щеплення груп ризику.

Сьогодні вакцина Pfizer схвалена до використання для дітей у Великій Британії, США, ЄС та Ізраїлі.

Щеплення мають проводити інтервалом між першою та другою дозами 21-28 діб.

Згідно з рекомендаціями НТГЕІ (Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики), враховуючи дані з безпеки та ефективності вакцини Pfizer, дітей можна щеплювати з 12 років. Pfizer протипоказана, якщо у дитини були серйозні алергічні реакції на один із компонентів вакцини. Також не рекомендують щеплення дітям, які перенесли міокардит, перикардит або мультисистемний запальний синдром.

У НТГЕІ радять дотримуватися 14-денного інтервалу між вакциною проти Covid-19 та плановими щепленнями. 

Взагалі, жодні ліки не є повністю безпечними і мають свій баланс ризику та користі. Тому перед вакцинацією обов’язково пройдіть консультацію з лікарем.

Вакцинація від COVID-19 дуже поширена серед людей літнього віку. Тож вакцинувати людей із хронічними захворюваннями безпечно. І робити це потрібно, щоб вони менше наражалися на ризик стати жертвою COVID-19, адже вже відомо, що пацієнти, у яких є діабет або інші захворювання, мають більш тяжкий перебіг хвороби і що лікувати їх набагато важче. Звертаємо увагу: чим більший «букет захворювань» у пацієнта, тим більше людина потребує уваги лікаря-терапевта перед вакцинацією від COVID-19 або грипу.

Наразі експерти з імунізації МОЗ України рекомендує проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб щонайменше через 14 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19, а вакцинацію проти COVID-19 – принаймні через 14 днів після отримання щеплення проти інших інфекційних хвороб. ЦЕ правило не стосується вакцинації за екстреними показаннями, наприклад, щеплень проти сказу та правцю.

Неможливо, бо жодна з вакцин не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді це супроводжується такими симптомами, як лихоманка, біль у суглобах, тощо. Це нормально та є ознакою того, що організм виробляє захист від вірусу. Якщо ж невдовзі після вакцинації ви отримали позитивний тест на COVID-19, можливо, на момент щеплення вже були інфіковані, але не знали цього. 

Поширюються плітки, нібито вакцина Pfizer/BioNTech навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти, що призводить до безпліддя в жінок. Це не так. Ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Досвід 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчує, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Також не було зафіксовано жодного випадку, коли щеплення проти COVID-19 спричинило еректильну дисфункцію (імпотенцію). Клінічні випробування не виявили таких побічних ефектів. Проте зараз проводять дослідження, попередні результати яких свідчать про те, що таку проблему може викликати перенесений COVID-19.

мРНК-вакцини проти COVID-19 не потрапляє в ядро клітини, де розташована  наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не змінює геном, більш того, за кілька днів руйнується. Тож, мРНК не може впливати на ДНК. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Карта зонування

Ви можете ознайомитись, на які саме регіони України, поширюються протиепідеміологічні карантинні обмеження і в якій мірі.

  Маєте симптоми COVID?

  Залишіть Ваші дані і наш спеціаліст
  зв'яжеться з Вами найближчим часом

  captcha
  Відправити
  0
  0
   0
   Ваше замовлення
   Ваш кошик поки порожнійПовернутись